Kontakt

Våra verksamheter kan dagtid nås via kundtjänst i kommunhuset, som ger information och hjälper dig att lämna meddelanden. Om du vet vem eller vad du söker kan du hitta rätt kontaktuppgifter på den här sidan.

Kommunen

Telefon: 044-775 60 00
E-post: kommun@ostragoinge.se
Fax: 044-775 62 90

Org nr: 2120000860

Bankgiro: 265-9399

Besöksadress: Storgatan 4, 289 41 Broby
Postadress: Box 66, 289 03 Broby 
Fakturaadress:
Östra Göinge kommun, Box 66, 289 03 Broby (endast fakturor, ej andra pappersdokument)

 

Kontakt politiker

Kommunalråd
Patric Åberg (M), 044-775 60 95 patric.aberg@ostragoinge.se

Oppositionsråd
Anders Bengtsson (S), 044-775 60 13 anders.bengtsson@ostragoinge.se

För att komma i kontakt med någon av Östra Göinges förtroendevalda politiker, gå vidare till webbsidan Våra politiker.

Kontaktuppgifter förvaltningen

Kommundirektör
Merete Tillman, 044-775 65 95 merete.tillman@ostragoinge.se

Ekonomichef
Mattias Larsson, 044-775 67 97 mattias.larsson@ostragoinge.se

Samhällsutvecklingschef
Mikael Torberntsson, 044-775 60 88 mikael.torberntsson@ostragoinge.se

HR-chef
Ingela Tunel, 044-775 66 04 ingela.tunel@ostragoinge.se

Säkerhets- och beredskapssamordnare
David Lundin, 044-775 61 53 david.lundin@ostragoinge.se

Kommunikatör
Katarina Sülau, 044-775 60 54 katarina.sulau@ostragoinge.se

Kontaktuppgifter till kommunens olika verksamheter

Skola, förskola och utbildning
Miljö och bygglov
Mark och planering
Gata
Näringsliv och turism
Individ, barn och familj
Omsorg
Räddning, säkerhet & beredskap
Kultur och fritid
Måltidsenheten

Socialjour

För kontakt med socialjouren när det gäller akuta situationer (efter kontorstid) som inte kan vänta till nästkommande arbetsdag ring 044-775 78 78.

Akuta felanmälningar

Anmäl akuta fel på vattenledning, fjärrvärme (Knislinge, Hanaskog), gata, gång- och cykelväg, byggnad, fritidsanläggning, lekplats eller annan kommunal anläggning genom att ringa kommunens kundtjänst under kontorstid.

Efter kontorstid kan du vända dig till kommunens jourtelefon, 044-469 01, för anmälan av fel. Numret är direkt kopplat till Security Stanley.

Felanmälan VA-ledningsnät mm

Anmäl fel direkt på SBVT ABs hemsida eller via telefon.

Felanmälan el/tele

E-On: 020-22 24 24
Telia: 90 200, från utlandet +46-771-99 02 00

Övriga kontaktuppgifter

Våra mailadresser har oftast samma uppbyggnad: förnamn.efternamn@ostragoinge.se.


 

 

Hittade du inte vad du sökte?