Slutkonferens för ESF-projektet GoDig
Idag hölls slutkonferensen av GoDig – projektet som ska kompetensutveckla över 750 medarbetare, framtida teknikcoacher och chefer i att använda digitala arbetsverktyg.
Idag hölls slutkonferensen av GoDig – projektet som ska kompetensutveckla över 750 medarbetare, framtida teknikcoacher och chefer i att använda digitala arbetsverktyg.
2020-02-28 kl. 10:55
Det har de senaste dagarna spridits rykten i sociala medier, bland annat snapchat, om att någon form av våldshandling kan komma att hända i Broby.
Det finns inga konkreta uppgifter om vad som ska ske, det finns inte heller någon angiven tid eller plats.
Polisen är informerad och arbetar med ärendet. Kommunen har löpande kontakt […]
För den som är född 2005 eller 2006 finns nu möjligheten att prova på att starta och driva ett eget företag under sommarlovet.
Det kan tyckas självklart att alla människor ska ha rätt att få vara den hen är och vill vara. För Hedwig är inte livet så enkelt. Transsexuella rockstjärnan Hedwig född som Hans i kalla krigets Östberlin längtar till väst och genomgår en misslyckad könskorrigering.
Med musik inspirerad av 70-talets androgyna glamrockscen och den tidiga punken, […]
Torsdagen den 27 februari kl. 18.30 sammanträder kommunfullmäktige i sessionssalen i kommunhuset i Broby.
På dagordningen finns bland annat
reviderade styrdokument för SBVT, svar på motion om tiggeriförbud, taxa för kommunal livsmedelskontroll, Här kan du läsa kallelsen och få mer information om kommunfullmäktige. Sammanträdet är öppet för allmänheten. Välkommen!
Här kan du läsa kallelsen och få mer information […]
Under 2019 fortsatte den trend med ökande befolkning som inleddes 2010, fast i långsammare takt än tidigare. Den officiella befolkningsstatistiken från Statistiska centralbyrån SCB, som publiceras varje år runt den 20 februari, visar att antalet invånare i Östra Göinge kommun ökade med 92 under helåret 2019.
I december togs första grävtaget för fiberutbyggnaden i norra Glimåkra och idag var det dags för fiberutbyggnaden i Östra Göinge södra att dra igång. Första grävtaget togs närmare bestämt i Värestorp.
Till följd av ändrade matchtider från Ishockeförbundet måste vi ändra tiderna för allmänåkning i helgen på Trollarinken.
De nya tiderna för allmänåkning blir:
Lördag 22/2 kl.12.30-14.00
Söndag 23/2 kl.13.00-15.00
Läs mer om ishallens öppettider, både under sportlovet och ordinarie veckor.
Under feb/mars 2020 kommer Östra Göinge kommun att kontrollera de inkomstuppgifter som räkningsmottagare med barn inom förskola/fritids lämnat för 2018.
Kontrollen kommer att genomföras fortlöpande varje år och är viktig ur rättvisesynpunkt. Alla ska betala rätt avgift.
Vi har en ändring i kulturprogrammet vilket innebär att föreläsningen med Tone Schunnesson om systrarna Brontë har skjuts fram lite (datum meddelas senare).
Istället flyttas föreläsningen med Eva-Helen Ulvros fram så nu på måndag klockan 19.00 kan du höra Eva-Helen Selma Lagerlöf och Sophie Elkan. Föredraget är ett i serien om Skrivande kvinnor.