Vi satsar på måltidssituationen för att stärka resultaten i skolan

En god måltid i lugn och trygg miljö är viktigt för att bevara våra elevers nyfikenhet och lust att lära under en skoldag. Därför bygger kommunen nu ett nytt kök och matsal, för eleverna på Prästavångskolan och Göingeskolan i Broby, av hög standard med särskilt fokus på bra akustik och energieffektivitet.

Målet är att skapa förutsättning för en högkvalitativ måltidssituation som gör att varje elev kan utvecklas mot sin fulla potential.

Skiss på ny matsal för Prästavångskolan och Göingeskolan.

Skiss på ny matsal för Prästavångskolan och Göingeskolan.

– Nu satsar vi ca 30 miljoner kronor på ett nytt kök och matsal till eleverna på Prästavångskolan och Göingeskolan. Detta är ett led i vårt arbete med att skapa bästa möjliga förutsättningar för att våra elever ska lyckas, säger Daniel Jönsson Lyckestam (M), ordförande i tillfällig beredning om skolans utveckling i Östra Göinge kommun samt kommunstyrelsens vice ordförande.

Bygget av köket och matsalen kommer påbörjas under år 2021 och stå färdigt inför höstterminen 2022.


Hittade du inte vad du sökte?