Idag togs första spadtaget för nya matsalen!

Nu har skopan satts i marken för det som från hösten 2022 är Prästavångskolans och Göingeskolans nya matsal och kök!

Byggnaden, som blir 800 m² stor, kommer ha solceller på taket, kapacitet för 350 sittande gäster och kunna servera 1000 måltider per dag. Inomhus kommer miljön vara anpassad för lugna och trivsamma måltider, bland annat genom god ljudabsorbering.

– Detta är en välbehövlig satsning och ett led i arbetet med att skapa bästa möjliga förutsättningar för att våra elever ska lyckas, säger Daniel Jönsson Lyckestam (M), ordförande i tillfällig beredning om skolans utveckling i Östra Göinge kommun samt kommunstyrelsens vice ordförande.

Bakgrund

En god måltid i lugn och trygg miljö är viktigt för att bevara våra elevers nyfikenhet och lust att lära under en skoldag. Därför bygger kommunen ett nytt kök och matsal, för eleverna på Prästavångskolan och Göingeskolan i Broby, av hög standard med särskilt fokus på bra akustik och energieffektivitet.

Målet är att skapa förutsättning för en högkvalitativ måltidssituation som gör att varje elev kan utvecklas mot sin fulla potential.

Skiss på ny matsal för Prästavångskolan och Göingeskolan.

Skiss på ny matsal för Prästavångskolan och Göingeskolan.

 


Hittade du inte vad du sökte?