Mat på Lindgården
Såg ett inlägg i sociala medier om den usla maten som Lindgårdens matdistribution serverar. På bilden är det två potatisar och någon blaskig oaptitlig "soppa". Vem är ansvarig för detta? Ni ska skämmas som är så snåla.
Tack för din synpunkt! Många har hört av sig och därför har vi lagt information på kommunens hemsida enligt nedan. Där finns också en bild på den kompletta måltiden.
Vi ber om ursäkt för maten!
Många har blivit väldigt besvikna över den måltid som serverades till äldreomsorgens kunder igår. De kunder som fått denna måltid kommer att gottgöras och ska inte behöva betala för den. Måltiden var inte tillräcklig bra och vi är inte stolta över den.
- Jag är jätteledsen för det som har inträffat och vi tar det på största allvar. Jag har sett bilden som delats i sociala medier och håller med om att den ser riktigt tråkig ut. Dessvärre har bilden tagits lite ur sitt sammanhang eftersom det till soppa alltid ingår smörgås med pålägg och en dessert för att göra måltiden komplett, säger Jenny Skagerholm, enhetschef Östra Göinge kommun.
Maten tillagas och levereras från kommunens kök på Lindgården i Broby. Kunderna kan välja mellan två olika varmrätter varje dag. Det är viktigt att äta hela måltiden, även tillbehör och dessert, och inte spara något för då blir den för liten.
Den mat som kommunen serverar ska vara av hög kvalitet och vi ska upprätthålla den standard vi utlovar, dvs att maten ska vara god, näringsriktig och mättande.
Mer information om matdistributionen och måltider till äldre kan du läsa om på hemsidan
https://www.ostragoinge.se/
Hittade du inte vad du sökte?