Surviva Foods – ny verksamhet i klassiska industrilokaler i Knislinge
Varje vecka genomför Östra Göinge kommun företagsbesök hos det lokala näringslivet. Den här veckan besöktes nystartade Surviva Foods i Knislinge – som tagit över de välkända industrilokalerna i den gamla ”Kryddan”-fabriken.

Företagets VD Torgny Holmström tog emot bland andra kommunstyrelsens ordförande Patric Åberg (M) och berättade om verksamheten och visade runt i lokalerna.
Surviva Foods tog över den tidigare Caldic-byggnaden den 1 september. I fabriken, där det i många år har tillverkats kryddor och livsmedelsingredienser – senast av Caldic mellan 2013 och 2025 – produceras nu torkade livsmedelsprodukter med lång hållbarhet. Företaget köper in torkade råvaror som blandas och packas på plats.
– Vår främsta målgrupp är militär och civil beredskap. Produkterna har en hållbarhet på upp till tio år, berättade Torgny Holmström under rundturen.


I dag består Surviva Foods av totalt 5,5 personer, inklusive vd:n själv. Tre av medarbetarna är operatörer som tidigare arbetade på Caldic, utöver en reparatör och en produktutvecklare. Företaget har fått en bra start och ser positivt på framtiden.
– Vi hoppas på en kontinuerlig tillväxt och har kommit igång riktigt bra, säger Torgny.
Tillbaka i Östra Göinge
Torgny Holmström har lång erfarenhet från livsmedelsbranschen och även ett starkt lokalt förankrat förflutet - med kopplingar till bland annat Campbells Soup i Kristianstad samt företag som Glimek i Glimåkra och Sibbhultsverken i Sibbhult.
Kommunstyrelsens ordförande Patric Åberg (M) ser mycket positivt på både verksamheten och användningen av lokalerna.
– Det är verkligen kul att se att den här fina lokalen får användas ändamålsenligt. Surviva Foods nisch känns dessutom helt rätt i tiden och det här blir spännande att följa, säger han.
Han betonar också värdet av de återkommande företagsbesöken.
– Företagsbesöken är viktiga för oss. Vi vill gärna komma ut, ha örat mot marken och vara nära företagen. Vi finns bara ett samtal bort.

Förberedelse...

Avsmakning! Vilken mix är bäst, nudlar med curry eller svamp?

Båda smakerna får tummen upp - även om curryn var en favorit hos de flesta! På bilden: Andreas Hügard (biträdande rektor på Göinge utbildningscenter), Joakim Ekelund (APL-samordnare på Göinge utbildningscenter), Torgny Holmström (VD Surviva Foods) och kommunstyrelsens ordförande Patric Åberg (M).
Om Göinge utbildningscenter
Under besöket hos Surviva Foods berättade Andreas Hügard och Joakim Ekelund även om Göinge utbildningscenter, som är en del av Teknikcollege, och samarbetar tätt med näringslivet i Östra Göinge.
– Vi har ett nära samarbete med näringslivet i kommunen, till exempel genom Tarkettspåret, säger Andreas.
Göinge utbildningscenter erbjuder flera yrkesprogram och utbildningar anpassade efter arbetsmarknadens behov, bland annat inom:
- Industri
- Sten
- Trädgård
- Vård och omsorg
Intresset för industriprogrammet är stort – i år sökte 40 elever till 25 platser.
Vill du att vi besöker ditt företag?
Löpande under året besöker kommunens näringslivschef företag i Östra Göinge. Är det dig vi besöker nästa gång?
Vid besöket resonerar vi kring frågor om ditt företags utveckling och vilka behov ni har. De flesta av företagsbesöken görs tillsammans med Östra Göinges kommunstyrelseordförande Patric Åberg (M).
Vill du som företagare få ett besök kontakta näringslivschefen.
Christoffer Reuterling, tillförordnad näringslivschef
christoffer.reuterling@ostragoinge.se
044-775 61 78
Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 16 december 2025