Tillväxtträff
Går du i tankarna på att starta företag? Eller vill du inspireras av resan som format verksamheten för årets Nyföretagare i Östra Göinge?
Vilka platser, stråk och byggnader betyder något alldeles särskilt för dig i Hanaskog? Nu bjuder Regionmuseet Skåne, Skånes hembygdsförbund och kommunen in till en upptäcktsfärd och samtalspromenad genom byn. Tillsammans lyfter vi Hanaskogs historia – från förr till nu!

Istället för en tradtionell guidning där en expert pratar och andra lyssnar, är det du och dina medpromenerande som guidar!
Alla generationer är lika viktiga – oavsett om du har bott i Hanaskog sedan 1940-talet eller om du upptäckt byn alldeles nyligen. Vilka var dina favoritställen under uppväxten? Var möts man idag?
Att vara med är kostnadsfritt och det krävs ingen föranmälan – det är bara att dyka upp. Ta gärna med grannen, familjen eller en vän!
Förutom lokala deltagare möter du personer från både Regionmuseet och Skånes hembygdsförbund. Även Alma Ivarsson, kommunens projektanställda bebyggelseantikvarie vid plan- och GIS-enheten, deltar under promenaden.
Kommunen har nyligen påbörjat en kulturmiljöinventering för att kartlägga och fotografera bebyggelsen i kommunens byar. Även erfarenheterna och berättelserna från vår Walk and talk blir en del av detta viktiga underlag för framtidens kulturmiljöprogram!
Går du i tankarna på att starta företag? Eller vill du inspireras av resan som format verksamheten för årets Nyföretagare i Östra Göinge?
Jazzfestival i fem akter
Besök Svenska vävstolsmuseet och upplev årets sommarutställning med mattor av Marie Rolander samt trasmattor från Glimåkra vävstugeförening.